صفر تا صد قانون جدید درباره تصادف با خودروهای لوکس و گرانتر از۱۸۰ میلیون تومانی!!

آشنایی با مفهوم خسارت متناظر وارد به گرانترین خودرو متعارف

مطالب نقل شده از جناب آقای جواد قبادی کارشناس بیمه در سایت بیمه سرا

تبصره ۳ ماده ۸ قانون جدید بیمه شخص ثالث مصوب سال ۱۳۹۵  :

خسارت مالی ناشی از حوادث رانندگی صرفا تا میزان خسارت متناظر وارد به گرانترین خودرو متعارف از طریق بیمه شخص ثالث و یا مقصر حادثه قابل جبران خواهد بود.

تبصره ۴ ماده ۸قانون جدید بیمه شخص ثالث مصوب سال ۱۳۹۵ :

منظور از خودرو متعارف خودرویی است که قیمت آن کمتر از پنجاه درصد سقف تعهدات بدنی که در ابتدای هر سال مشخص میشود باشد.

به زبان ساده تر حداکثر خسارتی که مالک یک خودرو گران قیمت در تصادفات میتواند از مقصر حادثه بابت خسارت وارده مطالبه نماید ۱۸۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان در سال ۱۳۹۸ است (نصف دیه در ماههای حرام ) حتی اگر خسارتی که به خودروی وی وارد شده بیش از این عدد باشد،  برای روشن شدن مطلب به  مثالهای زیر توجه نمایید

مثال۱ :

 در تصادف سنگین  یک پورشه پانامرا و یک کامیون بنز ۱۹۲۱ ، به خودروپورشه در حدود ۵۰۰ میلیون تومان خسارت وارد شده است و کامیون مقصر حادثه است بر اساس قانون جدید مالک پورشه فقط ۱۸۰ میلیون تومان میتواند از راننده کامیون مطالبه کند و الباقی خسارت را باید شخصا بپردازد و راننده کامیون هیچ مسئولیتی بیش از ۱۸۰ میلیون نخواهد داشت  البته بدیهی است که اگر پورشه بیمه بدنه داشته باشد الباقی خسارت از محل بیمه بدنه جبران میشود و شرکت بیمه گر بیمه بدنه هم پس از پرداخت خسارت به مالک پورشه حق رجوع به راننده کامیون را برای دریافت خسارت نخواهد داشت .

مثال ۲ :

در تصادف یک هیوندای توسان و یک پژو ۴۰۵ ، به خودرو هیوندای مبلغ ۳۰ میلیون تومان خسارت وارد شده است و راننده پژو مقصر این حادثه است بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث و از آنجاییکه ارزش خودرو هیوندای زیاندیده ۶۰۰ میلیون تومان است ، خسارتی که مالک هیوندا طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث میتواند از راننده پژو مطالبه کند بر اساس فرمول زیر 9 میلیون تومان است و الباقی خسارت را مالک هیوندا میبایست شخصا به عهده بگیرد و نمی تواند از مقصر حادثه دریافت کند و فقط اگر بیمه بدنه داشته باشد الباقی خسارت را میتواند از بیمه بدنه دریافت کند و شرکت بیمه گر هم پس از پرداخت خسارت از محل بیمه بدنه حق رجوع به مقصر حادثه را نخواهد داشت .

Bimehsara Com Motaaref

ابطال بخشنامه بیمه مرکزی توسط دیوان عدالت اداری :

طبق رای دیوان عدالت اداری مورخ  ۱۳۹۸/۰۲/۳۱  کلاسه پرونده  ۹۳۱/۹۷ که بر اساس شکایت آقای پرویز فرج تبار صادر گردیده است مصوبه شورای عالی بیمه در رابطه با روش نسبت گیری مانند مثال شماره ۲ از تاریخ صدور باطل اعلام گردید 

آخرین تغییر: اصلاح و ابلاغ دستورالعمل جدید نحوه محاسبه و پرداخت خسارت خودروهای غیر متعارف(شهریور۹۸)

شورای عالی بیمه در جلسه مورخه ۱۳۹۸/۰۶/۱۳ دستورالعمل نحوه تعیین خسارت خودروهای غیر متعارف را که قبلا بخش هایی از آن توسط دیوان عدالت اداری باطل شده بود پس از اصلاح تصویب و به شرکت های بیمه ابلاغ کرد . با حذف فرمول نسبت گیری محاسبه و پرداخت خسارت خودروهای غیر متعارف در مصوبه جدید مقرر گردیده است که خسارت های خودروهای غیر متعارف صرفا تا میزان خسارت متناظر وارده به گران ترین خودروی متعارف محاسبه و پرداخت گردد .با مصوبه جدید مشخص شد که همچنان درب روی همان پاشنه می چرخد و قاعده متناظر بودن پابرجاست و فقط روش محاسبه و تعیین خسارت تغییر کرده است . به عنوان مثال اگر در تصادف یک پراید با یک BMW530  با فرض مقصر شناخته شدن پراید چراغ عقب BMW شکسته شده باشد مقدار خسارتی که راننده پراید و یا بیمه نامه شخص ثالث پراید به مالک BMW پرداخت خواهد کرد  با فرض اینکه ارزش چراغ عقب BMW530 در بازار  60/000/000 ریال باشد به شرح زیر است :

در حال حاضر رنو ساندرو استپ وی در بازار حدود ۱۸۰ میلیون تومان ارزش دارد بنابراین میتواند شاخص و مبنای مناسبی  برای گرانترین خودروی متعارف باشد ، بنابراین با فرض اینکه ارزش چراغ عقب رنو ساندرو ۵/۰۰۰/۰۰۰ باشد ، مقدار خسارت قابل پرداخت به مالک بی ام و فقط ۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال خواهد بود و الباقی خسارت از مالک پراید قابل مطالبه و وصول نخواهد بود .
طبق تبصره ۱ ماده ۲ دستورالعمل جدید در مواردی که قطعات انواع گران ترین خودروهای متعارف اختلاف قیمت داشته باشند ، گران ترین آنها ملاک عمل خواهد بود به عبارت دیگر
چنانچه در مثال فوق ارزش چراغ عقب رنو ساندرو در بازار بین ۴/۰۰۰/۰۰۰ ریال تا ۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال متغیر باشد می بایست گران ترین چراغ یا همان ۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال ملاک محاسبه قرار گیرد .

طبق تبصره ۲ ماده ۲ دستورالعمل جدید در موادری که خودروی نامتعارف یا لوکس دارای قطعاتی باشد که نمونه یا مشابه آن در خوردوی متعارف وجود نداشته باشد آنگاه قیمت قطعه مشابه به آن در گران ترین خودروی متعارف ملاک محاسبه ارزیابان خسارت قرار خواهد گرفت .

نتیجه گیری :

چنانچه دارای خودروی گران قیمت یا نامتعارف( بیشتر از پنجاه درصد دیه در ماههای حرام یا ۱۸۰ میلیون تومان ) هستید بیش از مالکان خودروهای ارزان قیمت یا متعارف باید نسبت به خرید بیمه بدنه بیندیشید .چون همچنان بخشی از خسارت ها حتی با داشتن مقصر حادثه به عهده مالک خودروی نامتعارف خواهد بود .

جواد قبادی – کارشناس بیمه 

آخرین تغییرات این قانون در شهریور ۹۹

آخرین تغییر و ابلاغیه مرتبط با این قانون را با ذکر مثالی تشریح می نماییم

اگر پوشش مالی بیمه نامه راننده ی مقصر حادثه به فرض ۲۰ میلیون تومان باشد و ماشین حادثه دیده غیر متعارف باشد بعد از لحاظ کردن این مسئله که اگر چنین خسارتی به یک خودروی متعارف وارد میشد به فرض ۱۵ میلیون خسارت برجای میگذاشت ؛ دراین شرایط چون پوشش مالی بیمه مقصر حادثه کفاف این مبلغ را میدهد بیمه می بایست کل خسارت را پوشش دهد و اجازه نسبت گرفتن را نخواهد داشت.

بطور ساده تر تغییر آخر این قانون تنها نکته ی مهمی که دارد این است که به هنگام صدور بیمه شخص ثالث هرچه پوشش مالی بالاتری خریداری شود به هنگام حادثه احتمال اینکه راننده مقصر هزینه ای را جهت پرداخت خسارت متقبل شود بسیار پایین خواهد آورد.

4 thoughts on “صفر تا صد قانون جدید درباره تصادف با خودروهای لوکس و گرانتر از۱۸۰ میلیون تومانی!!

 1. سلام وقت بخیر. چندتا سوال با فرض اینکه خودروی گرانقیمت بیمه بدنه ندارد :

  ۱- ملاک قیمت گرانترین خودروی متعارف قیمت نمایندگی است یا بازار ؟
  ۲- در صورتی که درب یک خودروی نامتعارف خسارت ببیند که مثلا ۱۵ میلیون تومان است. سقف تعهد بیمه نامه مقصر هم ۹ میلیون تومان باشد. و درب متناظر که در استپ وی هست هم ۷ میلیون تومان باشد و ۷ میلیون هم پرداخت شود. ۲ میلیون تومان باقیمانده نه از شخص مقصر و نه از بیمه نامه او قابل دریافت نیست ؟
  ۳- اگر خسارت وارد شده بیش از سقف تعهد بیمه گر باشد باید از خود شخص مطالبه شود ؟ اگر وضعیت مالی بدی داشت چی؟
  ممنون

  1. با سلام
   ۱-معمولا عرف بازار مورد محاسبه قرار میگیرد
   ۲-آن ۲ میلیون صرفاً بایستی از بیمه بدنه خودروی نامتعارفی که زیاندیده است مطالبه شود و از مقصر و بیمه اش قابل دریافت نیست.
   ۳-جواب این سوال هم مانند شماره ۲ می باشد – درصورتی که خسارت وارد شده به خودروی نامتعارف به هر نحو بیش از تعهد بیمه گر باشد قانون اجازه ی مراجعه به خود مقصر را از زیاندیده سلب کرده است و خودروی نامتعارف بایستی از بیمه بدنه خودش استفاده کند
   نکته: بدیهی است درصورتی که یک خودروی پراید به فرض به یک ساندرو که هردو متعارف هستند خسارت ۵۰ میلیون تومانی بزند و بیمه نامه پراید تنها ۹ میلیون تومان پوشش مالی داشته باشد در این حالت مالک خودروی ساندرو مخیر است که انتخاب کند آیا از مقصر طلب بقیه خسارت را کند یا از بیمه بدنه خودروی خود
   ضمناً وضعیت بد مالی ملاکی بر عدم اجرای قانون نمیباشد.

 2. سلام جاده چالوس به علت لیزندگی به یک بی ام و زدم خسارت اصلی حدود ۳۰۰ میلیون و متناظرش ۵۰میلیون هست سقف بیمه من ۷۷۰۰ که پرداخت شده و بیمه بدنه خسارت دیده مابقی خسارت را پرداخت کرده الان مابقی مبلغ متناظر که ۴۲ میلیون هست رو بیمه بدنه زیاندیده میتونه ازمن بگیره؟ الان ۷ ماه از تصادف میگذره خواهش میکنم جواب بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *