جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ؛ نحوه ی محاسبه و عواقب عدم تمدید بموقع

داشتن بیمه شخص ثالث برای تمام دارندگان وسایل نقلیه اجباری است و خودروی فاقد بیمه‌نامه متوقف و مشمول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث می‌شود. ازآنجایی‌که مدت اعتبار بیمه‌نامه‌های شخص ثالث محدود است، بسیاری از بیمه‌گزاران تاریخ اتمام بیمه خود را فراموش می‌کنند یا به دلیل سهل‌انگاری، مهلت تمدید بیمه شخص ثالثشان می‌گذرد. دیرکرد بیمه شخص ثالث عواقبی دارد که به شرح زیر هستند:

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

حتی درصورتی‌که شخص با خودروی خود که فاقد بیمه شخص ثالث است در سطح شهر تردد نکند باز هم برای دریافت بیمه‌نامه جدید ملزم به پرداخت جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خواهد بود که در ادامه به نحوه محاسبه آن خواهیم پرداخت.

توقف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی

یکی دیگر از عواقب دیرکرد بیمه شخص ثالث، جریمه‌های پلیس راهنمایی و رانندگی است. پلیس راهنمایی و رانندگی در صورت شناسایی خودروی فاقد بیمه شخص ثالث آن را تا زمان ارائه بیمه‌نامه معتبر در پارکینگ متوقف می‌کند که در این حالت برای ترخیص خودرو علاوه بر پرداخت هزینه‌های قابل‌ملاحظه باید روند اداری زمان‌بری را نیز طی کرد.

مشکلات معامله وسیله نقلیه

برای فروش خودرویی که به دلیل دیرکرد بیمه شخص ثالث فاقد بیمه‌نامه است مشکلاتی وجود دارد. درواقع امکان فروش خودروی فاقد بیمه‌ شخص ثالث وجود ندارد. در چنین شرایطی مالک خودرو می‌بایست ابتدا مسئله جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را حل کند و سپس خودرو را به نام خریدار ثبت کند که نیازمند صرف هزینه و زمان زیادی است.

عواقب ناشی از حادثه رانندگی

دیرکرد بیمه شخص ثالث عواقب وخیم‌تری نیز می‌تواند داشته باشد و آن در صورتیست که وسیله نقلیه در فاصله‌ای که تحت پوشش بیمه شخص ثالث نیست دچار حادثه رانندگی شود. در این حالت اگر بیمه‌گزار مقصر باشد هر چه قدر هم که مدت‌زمان دیرکرد بیمه شخص ثالث کوتاه باشد باید تمامی خسارات به بار آمده را شخصاً تقبل کند. اگر حادثه رانندگی موجب تلفات شود، بیمه‌گزار می‌بایست مبلغ یک دیه کامل را به زیان‌دیده بپردازد که هزینه سنگینی است.

حال اگر در حادثه رانندگی، وسیله نقلیه راننده زیان‌دیده فاقد بیمه شخص ثالث باشد باز هم به مشکل بر خواهد خورد. در هر حادثه رانندگی، شرکت بیمه طرف قرارداد با مقصر حادثه برای پرداخت خسارت، بیمه‌نامه شخص ثالث هر دو طرف مقصر و زیان‌دیده را دریافت می‌کند. در‌صورتی‌که طرف زیان‌دیده فاقد بیمه‌ شخص ثالث باشد شرکت بیمه می‌تواند خسارت را به او پرداخت نکند.
بهترین زمان برای تمدید بیمه شخص ثالث

برای جلوگیری از دیرکرد بیمه شخص ثالث ابتدا باید از تاریخ دقیق اعتبار بیمه‌نامه مطلع بود. اعتبار بیمه‌نامه خریداری‌شده در هر روز، در بامداد (۰۰:۰۰) روز بعد فعال می‌شود و تا بامداد آخرین روز بیمه‌نامه معتبر است.

برای مثال اگر تاریخ اتمام بیمه‌نامه فرد دهم بهمن باشد اعتبار بیمه‌نامه در بامداد دهم بهمن به اتمام می‌رسد. حال اگر فرد ظهر دهم بهمن بیمه شخص ثالث را تمدید کند، بیمه‌نامه از بامداد یازدهم بهمن فعال می‌شود. درصورتی‌که در این فاصله (بامداد دهم تا بامداد یازدهم) حادثه رانندگی رخ دهد پرداخت خسارت بر عهده بیمه‌گزار خواهد بود.

با در نظر گرفتن این موضوع بهتر است که تمدید بیمه‌نامه قبل از تاریخ اتمام آن انجام شود. بسته به شرکت بیمه‌ امکان تمدید بیمه‌نامه از یک ماه قبل از تاریخ اتمام آن وجود دارد؛ اما به دلیلی که متعاقباً توضیح داده خواهد شد، بهتر است که یک هفته مانده به اتمام اعتبار، تمدید انجام شود.

برای مثال اگر فرد بیست روز قبل از اتمام اعتبار، بیمه‌نامه شخص ثالث خود را تمدید کند و در این فاصله مقصر یک حادثه رانندگی شناخته شود، پرداخت خسارت طبق بیمه‌نامه قبلی انجام می‌شود. لذا درصورتی‌که بیمه‌نامه آخر شرایط بهتری به لحاظ میزان پوشش داشته باشد در این سانحه منظور نمی‌شود. از طرفی همپوشانی دو بیمه‌نامه به مدت طولانی از لحاظ اقتصادی نیز به‌صرفه نیست و ممکن است در محاسبه سال تخفیف در حق بیمه شخص ثالث نیز تأثیر داشته باشد؛ بنابراین برای جلوگیری از دیرکرد بیمه شخص ثالث بهتر است یک هفته مانده به مهلت تمدید و نه بیشتر، بیمه‌نامه جدید خریداری شود.
نحوه محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

دیرکرد بیمه شخص ثالث به‌صورت روزانه محاسبه می‌شود. به این صورت که فرد به ازای هر روز تأخیر در تمدید بیمه‌نامه باید مبلغی را به شرکت بیمه بپردازد. فرد در هنگام خرید بیمه‌نامه جدید، جریمه دیرکرد را مازاد بر حق بیمه شخص ثالث می‌پردازد. البته این جریمه روزشمار تا مدت حداکثر ۳۶۵ روز یا یک سال به حق بیمه افزوده می‌شود و جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای تأخیر یک سال به بالا ثابت خواهد ماند.

درست مانند محاسبه بیمه شخص ثالث در محاسبه جریمه روزانه دیرکرد بیمه شخص ثالث نیز عوامل متعددی تأثیرگذارند که بسته به شرکت بیمه، متفاوت خواهند بود. همچنین عواملی مانند تعداد سیلندر ماشین برای محاسبه دیرکرد بیمه شخص ثالث ماشین‌های سواری، ظرفیت بار ماشین‌های بارکش و … وجود دارد. جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای ماشین‌های سواری در سال ۹۶ حدوداً بین ۲۰۰۰ و ۴۰۰۰ تومان است.

با توجه به اینکه محاسبه جریمه روزانه ‌دیرکرد بیمه شخص ثالث نیازمند دقت بالا و در دست داشتن اطلاعات محاسباتی متنوعی می‌باشد می‌توان در صورت ایجاد وقفه در دریافت بیمه‌نامه به وب‌سایت های استعلام بیمه مراجعه کرد. در این سامانه با وارد کردن اطلاعات تاریخ سررسید بیمه‌نامه آخر، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در معادلات گنجانده می‌شود و به‌صورت مبلغ نهایی حق بیمه برای صدور بیمه‌نامه جدید به متقاضی اعلام می‌شود.

تاثیر دیرکرد بیمه شخص ثالث بر تعداد سال تخفیف بیمه‌نامه

همان‌طور که در مقاله مربوط به محاسبه بیمه شخص ثالث توضیح داده شد، تخفیف بیمه‌نامه بسته به تعداد سال می‌تواند تأثیر چشم‌گیری بر قیمت نهایی بیمه شخص ثالث داشته باشد. در محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث، سال تخفیف هیچ‌گونه تأثیری ندارد و حتی اعمال هر‌گونه تخفیف بر جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تخلف محسوب می‌شود و عواقب ناخوشایندی برای نماینده صادر‌کننده بیمه‌نامه خواهد داشت که در ادامه به آن می‌پردازیم.

همان‌طور که تعداد سال تخفیف بیمه‌نامه بر جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تأثیر نمی‌گذارد، دیرکرد بیمه شخص ثالث نیز  این تخفیف‌ها از بین نمی‌برد و همچنان در محاسبه حق بیمه منظور می‌شوند.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودروی متوقف شده در پارکینگ

در حالتی خاص ممکن است که اعتبار بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه درحالی‌که به هر دلیلی در پارکینگ راهنمایی و رانندگی متوقف‌شده است به اتمام برسد. در این صورت وسیله نقلیه مذکور مشمول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث نخواهد شد. در این مورد خاص بیمه‌گزار باید نامه رسمی مجوز رفع توقیف را نزد نمایندگی بیمه ببرد و نمایندگی بیمه در صورت موافقت شرکت بیمه ناظر از جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه چشم‌پوشی می‌کند.

حذف یا تخفیف جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

نماینده بیمه نمی‌تواند در محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث هیچ‌گونه تخفیف یا بخششی اعمال کند و حتی این کار تخلف نمایندگی محسوب می‌شود. درصورتی‌که چنین تخلفی صورت بگیرد و بیمه‌گزار در یک حادثه رانندگی مقصر شناخته شود نه‌تنها شرکت بیمه خسارت ناشی از حادثه را پرداخت نخواهد کرد بلکه مقصر حادثه دفتر نمایندگی خواهد بود و باید پرداخت کامل خسارت را تقبل کند.

در بهترین حالت می‌بایست تمدید بیمه شخص ثالث را چند روز پیش از موعد انجام داد. با توجه به میزان مشغله زندگی امروزی، امکان فراموش کردن تاریخ سررسید بیمه‌نامه بسیار زیاد است. به دلیل آنلاین بودن این سرویس، خطای انسانی در آن دخیل نیست ازاین‌رو می‌توان بدون دغدغه دیرکرد بیمه شخص ثالث، هر بار بیمه‌نامه را تمدید کرد.

2 thoughts on “جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ؛ نحوه ی محاسبه و عواقب عدم تمدید بموقع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *