بیمه بدنه خودرو

car insuranceبیمه بدنه

بیمه بدنه، نوعی از بیمه غیراجباری است که معمولاً برای صاحبان وسایل نقلیه بعد از بیمه شخص ثالث که پوشش بیمه‌ای الزامی است، شهرت خاصی دارد. مطابق آیین‌نامه بیمه بدنه اتومبیل (آیین‌نامه شماره ۵۳؛ مصوب ۹ اسفند ۸۴۴)، بیمه بدنه، در حالت پایه برخی خسارات را پوشش می‌دهد. همچنین می‌توان با خرید پوشش‌های اضافی برای بیمه بدنه، ریسک حوادث ناخواسته دیگری را که ممکن است پیش آید، پوشش داد. ضمناً طبق قانون جبران برخی خسارات توسط بیمه بدنه غیرممکن است.

جالب است بدانید بیمه بدنه تنها برای خودروها قابل خریداری نیستند! طبق قانون و بنا بر اساس آنچه در واقعیت رخ می‌دهد(!) بیمه بدنه نه‌تنها برای خودرو بلکه برای هواپیما، کشتی، کِشنده و … نیز خریداری می‌شود.


خسارت‌های تحت پوشش بیمه بدنهخسارت‌های تحت پوشش بیمه بدنه خودرو

«بیمه بدنه خودرو چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟»؛ شاید این پرسش، شروع خوبی برای شناخت بهتر بیمه بدنه باشد. بر اساس قانون، بیمه بدنه خودرو در حالت عادی، خسارت ناشی از موارد زیر را پوشش می‌دهد که به عنوان خطرات اصلی ارائه می‌شوند:

 • برخورد خودرو با یک جسم (چه ثابت؛ چه متحرک)
 • واژگونی و سقوط خودرو
 • آتش‌سوزی، آذرخش یا انفجار خودرو یا لوازم یدکی اصلی همراه آن
 • سرقت خودرو (خسارت ناشی از سرقت خودرو یا خسارت ناشی از وارد آسیب دیدن وسایل اصلی یا وسایل اضافی درج‌شده در بیمه‌نامه

همچنین بیمه بدنه خودرو، خساراتی را که در جریان نجات خودرو یا در حین انتقال آن پیش می‌آید، متقبل می‌شود. خسارت باتری خوردو و لاستیک‌های خودرو نیز تا میزان ۵۰ درصد قیمت نو پوشش داده می‌شوند.

علاوه بر خسارت‌هایی که شرکت بیمه‌گر در قبال خرید بیمه بدنه خودرو متقبل می‌شود، برخی هزینه‌ها نیز قابل تأمین هستند. مطابق قانون، هزینه‌های متعارفی که برای نجات خودرو، جلوگیری از بیشتر شدن خسارت و انتقال خودرو به تعمیرگاه پرداخت می‌شود، حداکثر تا مرز ۲۰ درصد قابل جبران هستند.

خسارت فرعی تحت پوشش بیمه بدنه نیستندخسارات فرعی، خسارت‌هایی که لزوماً تحت پوشش بیمه بدنه نیستند!

قانون، برخی از خسارات را در دسته‌بندی خسارات فرعی قرار می‌دهد و پوشش آن‌ها را تنها مشروط به پرداخت هزینه جداگانه و خرید این خطرات می‌داند. خرید پوشش‌های اضافی برای بیمه بدنه خودرو، می‌تواند خسارت‌های زیر را پوشش دهد و ریسک حوادث غیرمتقربه را کاهش دهد.

مطابق آیین‌نامه بیمه بدنه اتومبیل، خسارت‌های زیر خسارات فرعی هستند:

بیمه بدنه خسارت ماشین بر اثر بلایای طبیعیخسارت‌هایی که در اثر وقوع سیل، فوران آتش‌فشان یا وقوع زلزله یا همان بلایای طبیعی به خودرو وارد می‌شود.

بیمه بدنه ماشین مسابقهزیان‌هایی که به علت استفاده خودرو در مسابقات اتومبیل‌رانی یا تست‌های سرعت به آن وارد می‌شود.

بیمه بدنه پوشش حمل مواد اسیدیخسارت‌هایی که در اثر حمل مواد اسیدی، منفجره یا موادی که به راحتی مشتعل می‌شوند به خودرو وارد می‌شوند. البته درصورتی‌که خودرو به عنوان یک خودرو برای حمل مواد اشتعال‌زا یا … بیمه بدنه شده باشد، منطقاً این خسارات توسط شرکت بیمه‌گر پوشش داده می‌شوند.

بیمه بدنه پوشش پاشیدن مواد شیمیاییخسارت‌هایی که در اثر پاشش رنگ، ماده‌های شیمیایی یا اسید روی بدنه خودرو به بار می‌آیند نیز توسط بیمه بدنه خودرو پوشش داده نمی‌شوند؛ البته یکی از پوشش‌های اضافی که معمولاً خریداری می‌شود پوشش پاشیده شدن رنگ، مواد شیمیایی و اسید بر روی بدنه خودرو است که بیمه‌گر با خرید آن می‌تواند ریسک ناشی از نوع حوادث را مدیریت کند.

بیمه بدنه پوشش سرقت خودروخسارت ناشی در اثر سرقت لوازم و قطعات خودرو که به عنوان سرقت جزئی در نظر گرفته می‌شود.

بیمه بدنه پوشش استهلاکزیان ناشی از کاهش ارزش خودرو؛ حتی اگر این کاهش قیمت به دلیل وقوع خطراتی باشد که بیمه‌گر به پوشش آنها متعهد شده است. برای مثال، اگر در اثر پاشیدن یک ماده شیمیایی به خودرویی که دارای بیمه بدنه‌ای با پوشش خطرات ناشی از پاشش مواد شیمیایی باشد، قیمت خودرو افت پیدا کند، شرکت بیمه‌گر تنها به جبران خسارت ناشی از پاشیدن ماده شیمیایی به بدنه خودرو می‌پردازد و خسارت ناشی از افت قیمت خودرو را پوشش نمی‌دهد. برای پوشش دادن این مورد می‎توان از پوشش حذف استهلاک استفاده کرد.

بیمه بدنه پوشش خسارت توقفخسارتی که در اثر عدم امکان استفاده از خودرو به دلیل بروز اتفاقات تحت پوشش بیمه بدنه به وقوع می‌پیوندد؛ بنابراین درصورتی‌که برای مدتی نتوان از خودرویی که زیر آوار مانده است استفاده کرد، شرکت بیمه، تعهدی در قبال خسارتی که به بیمه‌گر در اثر عدم امکان استفاده از وسیله نقلیه وارد می‌شود، ندارد. مگر این‌که پوشش هزینه توقف خریداری شده باشد.

بیمه بدنه پوشش ترانزیتپوشش ترانزیت نوع دیگری از پوشش فرعی است که برای خودروهایی استفاده می‌شود که از کشور خارج می‌شوند. چراکه بیمه‌نامه بدنه تنها خساراتی را پوشش می‌دهد که در داخل ایران دچار حادثه شوند. با خرید این پوشش در صورت وقوع خسارت خارج از ایران نیز شرکت بیمه‌گر در قبال پرداخت خسارت متعهد می‌شود.

بیمه بدنه پوشش نواسانات بازارنوسانات بازار نیز در خسارات فرعی بیمه بدنه قابل پوشش‌دهی است. سرمایه تحت پوشش بیمه بدنه بر اساس نرخ روز وسیله نقلیه تعیین می‌شود. در صورتی‌که ارزش خودرو بالا برود در صورت خرید این پوشش، سرمایه بیمه‌شده نیز افزایش می‌یابد. در غیر این صورت اگر برای مثال خودرویی که ارزش مالی آن در بازار افزایش یافته است دچار سرقت کلی شود شرکت بیمه متعهد به پرداخت ۸۰% نرخ اولیه خودرو است.

بیمه بدنه شکسته شدن شیشه خودروشکسته شدن شیشه در اثر سرما نیز در حالت عادی تحت پوشش خسارات اصلی بیمه بدنه نیست. اما با خرید این پوشش اضافی شرکت بیمه در قبال پرداخت خسارت ناشی از این حادثه متعهد می‌شود.

بیمه بدنه پوشش هزینه رفت و آمددر صورتی‌که خودور در اثر خطرات تحت پوشش بیمه بدنه به نحوی آسیب ببیند که بیمه‌گزار امکان استفاده از خودروی خود را نداشته باشد با خرید پوشش هزینه رفت‌و‌آمد می‌تواند بخشی از این هزینه را از شرکت بیمه دریافت کند.

بیمه بدنه پوشش حذف فرانشیزفرانشیز یکی از مباحث مهم در بیمه بدنه است که به آن خواهیم پرداخت. به صورت خلاصه فرانشیز درصدی از خسارت است که پرداخت آن بر عهده شخص بیمه‌گزار است. برای مثال فرانشیز پوشش سرقت کلی ۲۰% است بدین معنا که در صورت سرقت شدن خودرو شرکت بیمه تنها ۸۰% ارزش خودرو را می‌پردازد.

بیمه بدنه پوشش کشیدن میخدر صورتی‌که بر بدنه خودرو میخ یا اجسام نوک‌تیزی کشیده شود شرکت بیمه هزینه خسارت را پرداخت نمی‌کند مگر این‌که بیمه‌گزار این پوشش را خریداری کرده باشد.

همان‌طور که ذکر شد، خسارت‌های فوق از جمله خسارت‌هایی هستند که بیمه‌گر می‌تواند بسته به شرکت بیمه‌ای که برای خرید بیمه بدنه خودرو خود انتخاب می‌کند، با خرید پوشش‌های اضافی رفع کند. توجه به این نکته لازم است که لزوماً همه شرکت‌های بیمه، همه پوشش‌های بیمه بدنه را ارائه نمی‌کنند. از این نظر، نمی‌توان انتظار داشت که با مراجعه تصادفی به هر شرکتی، بتوان هر نوع بیمه بدنه‌ای را خریداری نمود.


خسارت‌هایی که نمی‌توانند با خرید بیمه بدنه پوشش داده شوندخسارت‌هایی که نمی‌توانند با خرید بیمه بدنه پوشش داده شوند

فلسفه اصلی شکل‌گیری انواع و اقسام محصولات بیمه‌ای، از بیمه شخص ثالث گرفته تا بیمه بدنه تا بیمه آتش‌سوزی تا دیگر محصولات بیمه‌ای، کاهش ریسک بوده و هست. راننده‌ای که بیمه شخص ثالث می‌خرد، حداقل ریسکی را که مطابق قانون جاری کشور ملزم به پوشش آن است، مدیریت می‌کند. شخصی که بیمه بدنه می‌خرد، ریسک بیشتری را تحت پوشش قرار می‌دهد؛ ریسکی که پوشش آن از نظر خریدار بیمه بدنه، ارزش وجه پرداختی برای خرید بیمه بدنه را دارد. بیمه مرکزی که به عنوان نهاد قانون‌گزار و ناظر بر شرکت‌های بیمه در ایران فعالیت دارد، مجوز پوشش هر نوع خطری را به شرکت‌های بیمه‌گر نمی‌دهد. خسارت‌هایی که طبق آیین‌نامه بیمه بدنه، نمی‌توانند توسط شرکت‌های بیمه پوشش داده شوند عبارتند از:

بیمه بدنه پوشش جنگخسارت‌هایی که به موجب جنگ، شورش، حمله یا اعتصاب به خودرو وارد می‌شوند.

بیمه بدنه پوشش انفجار هسته ایخسارت‌هایی که ناشی از انفجارهای هسته‌ای هستند.

بیمه بدنه خسارت عمدیخسارت‌هایی که به صورت عمدی توسط بیمه‌گزار، ذی‌نفع یا راننده خودرو به آن وارد می‌شوند؛ طبق تعریف، ذی‌نفع، فردی است که نام وی مطابق درخواست بیمه‌گزار، در بیمه‌نامه درج می‌شود و خسارت به وی پرداخت می‌شود.

بیمه بدنه خسارت فرار از پلیسخسارت‌هایی که در حین فرار از پلیس برای خودرو پیش می‌آید؛ البته درصورتی‌که گریز از پلیس توسط فردی باشد که به صورت غیرقانونی و بدون اجازه مالک خودرو، اصطلاحاً خودرو را تصرف کرده باشد، شرکت بیمه‌گر خسارات وارده را پوشش می‌دهد.

بیمه بدنه بدون گواهی نامهخسارت‌هایی که توسط راننده‌ای بدون گواهی‌نامه رانندگی به خودرو وارد می‌شود؛ درصورتی‌که فرد بدون گواهی‌نامه رانندگی یا گواهی‌نامه آن باطل شده باشد بیمه بدنه خسارت وارده به خودرو را پوشش نمی‌دهد؛ همچنین درصورتی‌که موضوع گواهی‌نامه فرد با خودرو یا وسیله نقلیه که آن را می‌رانده است هماهنگ نباشد، شرکت بیمه‌گر خسارتی پرداخت نمی‌کند. برای مثال، درصورتی‌که فردی با گواهی‌نامه رانندگی لیفتراک، راکب یک خودروی سواری دارای بیمه بدنه باشد، شرکت بیمه‌گر، خسارتی را متقبل نمی‌شود.

بیمه بدنه خسارت ناشی از مصرف روان گردانخسارت‌های ناشی از حوادثی که علت وقوع آن، استفاده از مشروبات الکلی، مواد روان‌گردان یا مخدرها باشد.

بیمه بدنه پوشش کشیدن میخخسارتی که در اثر بکسل کردن وسیله نقلیه دیگری به خودرو وارد می‌شود؛ منطقاً شرکت بیمه‌گر، در قبال خودروهایی که بکسل کردن، جزو موضوعات بیمه‌ای آنها است و اصول و مقررات ایمنی توسط آنها رعایت شده است، متعهد به پرداخت خسارت است.

بیمه بدنه پوشش کشیدن میخخساراتی که به دلیل حمل بار بیش از حد به خودرو وارد می‌شود.


تعهدات بیمه گزار در خرید بیمه بدنهتعهدات بیمه‌گزار در خرید بیمه بدنه چیست؟

بیمه بدنه در حقیقت قراردادی است که بین شرکت بیمه (بیمه‌گر) و یک فرد حقیقی یا حقوقی (بیمه‌گزار) منعقد می‌شود؛ بنابراین چندان عجیب نیست که مانند هر قرارداد دیگری، تعهدات یک‌طرفه‌ای داده نشود و علاوه بر آنکه شرکت بیمه متعهد به جبران خسارات مختلفی می‌شود، بیمه‌گزار نیز به رعایت برخی اصول متعهد می‌شود.


راعیت حسن نیت در قرارداد بیمه بدنه۱٫ رعایت اصل حسن نیت

در فرایند خرید بیمه بدنه، اطلاعات مختلفی توسط متقاضی خرید به شرکت بیمه ارائه می‌شود که برخی از این اطلاعات، مهم و حیاتی هستند و برخی دیگر غیرحیاتی هستند و اهمیت چندانی ندارند. شرکت‌های بیمه، بنا بر قانون، اصل را بر حسن نیت می‌گذارند. البته بنا بر قانون و آنچه در واقعیت رخ می‌دهد، صدور بیمه بدنه، صرفاً بعد از کارشناسی توسط نماینده بیمه صورت می‌گیرد و این موضوع نشان می‌دهد عملاً شرکت‌های بیمه به هر داده‌ای که توسط مشتری ارائه می‌شود اعتماد چشم‌بسته نمی‌کنند.

فراتر از ذکر کلیشه‌های همیشگی درباره رعایت اصول اخلاقی، توجه به این نکته از اهمیت زیادی برخوردار است که مطابق قانون، درصورتی‌که بیمه‌گزار، مطلبی را از دید شرکت بیمه‌گر پنهان کند یا بر خلاف واقعیت اظهار کند، حتی اگر مطلب کتمان‌شده یا خلاف واقع اظهارشده هیچ‌گونه تأثیری در وقوع حادثه نداشته باشد، قرارداد بیمه از تاریخی که منعقد شده است، باطل می‌شود.


پرداخت مبلغ بیمه۲٫ پرداخت مبلغ بیمه

یکی از بدیهی‌ترین تعهدات بیمه‌گزار نسبت به شرکت بیمه، پرداخت حق بیمه است. عملاً این موضوع شامل بیمه‌نامه‌ای که به صورت نقدی خریداری می‌شود، نمی‌شود. مطابق قانون، در مورد بیمه‌نامه‌هایی که به صورت اقساطی خریداری می‌شود، در صورتی که مشتری از پرداخت اقساط خود خودداری کند، بیمه‌گر می‌تواند بیمه را فسخ کند. حال، در صورتی که بیمه‌گر به هر دلیلی بیمه را به دلیل عدم پرداخت اقساط، فسخ نکرده باشد، در هنگام بروز حادثه، پرداخت خسارت بر مبانی شرایط خصوصی مندرج در بیمه‌نامه صورت می‌گیرد.


اعلام تشدید خطر۳٫ اعلام تشدید خطر

هنگام خرید بیمه بدنه، بیمه‌گزار شرایط خودروی خود را به بیمه‌گر اعلام می‌کند. مثلاً کاربری وسیله نقلیه خود را سواری شخصی یا برای حمل مواد اشتعال‌زا معرفی می‌کند. این نوع اطلاعات از نظر شرکت بیمه، شرایطی را که یک خودرو از نظر ریسک (یا همان خطر!) دارد، برای شرکت بیمه مشخص می‌کند. حال درصورتی‌که شرایط در طول مدت بیمه تغییر کند و شرایط ریسکی‌تر شود، بیمه‌گزار موظف است این شرایط را قبل از وقوع خسارت به شرکت بیمه‌گر اعلام کند؛ در این صورت شرکت بیمه با بازنگری نرخ بیمه، حق بیمه اضافه‌ای را متناسب با خطر برای مدتی که تا سررسید بیمه‌نامه باقی مانده است، مطالبه می‌کند. درصورتی‌که بیمه‌گزار این مبلغ مابه‌تفاوت را پرداخت ننماید، قرارداد بیمه فسخ می‌شود. حال درصورتی‌که بعد از وقوع خسارت، مشخص شود خودرو در شرایط خطر نامتعارفی قرار داشته است، بیمه‌گر می‌تواند خسارت را بر اساس نسبت حق بیمه اولیه نسبت به حق بیمه‌ای که متناسب با ریسک مشدد است، پرداخت نماید.


اعلام نمودن خسارت۴٫ اعلام نمودن خسارت

طبعاً افراد به این دلیل بیمه بدنه یا هر بیمه دیگری را خریداری می‌کنند که در هنگام بروز حادثه از آن استفاده کنند. طبق قانون، در صورت بروز حادثه، بیمه‌گر موظف است حداکثر تا ۵ روز کاری از تاریخ رخداد حادثه، به یکی از مراکز پرداخت خسارت مراجعه کند یا حداقل از طریق پست سفارشی این موضوع را اطلاع‌رسانی نماید.

علاوه بر این، بیمه‌گزار باید مدارک لازم و سایر اطلاعات راجع به حادثه و خسارت واردشده به خودرو راکه از وی خواسته می‌شود، در اختیار بیمه‌گر وارد می‌شود. درصورتی‌که احیاناً بیمه‌گزار از ارائه هر یک از موارد مذکور خودداری کند، بیمه‌گر می‌تواند ادعای خسارت وی را رد کند. البته درصورتی‌که بیمه‌گزار به دلایلی موجه از ارائه اطلاعات خودداری کرده باشد، جای نگرانی وجود ندارد و شرکت بیمه خسارت وی را پرداخت می‌کند.


اظهارات غیرواقعی در بیمه بدنه۵٫ اظهارات غیرواقعی

همان‌طور که گفته شد، در خرید بیمه و اطلاعاتی که بیمه‌گزار به شرکت بیمه ارائه می‌دهد، اصل بر حسن نیت است. در هر صورت، اگر بیمه‌گزار به قصد تقلب و فریب شرکت بیمه، اطلاعات جعلی یا نادرستی به شرکت بیمه ارائه کند، بیمه‌گر می‌تواند هیچ‌گونه خسارتی به بیمه‌گزار پرداخت نکند.


اجتناب از وقوع حادثه یا توسعه خسارت۶٫ اجتناب از وقوع حادثه یا توسعه خسارت

درست است که در صورت سرقت خودرو یا وقوع تصادف برای آن یا حوادث دیگری که تحت پوشش بیمه بدنه خودرو هستند، شرکت بیمه خسارت بیمه‌گزار را جبران می‌کند اما طبق قانون بیمه‌گزار موظف است احتیاط‌های لازمی که هر کس عرفاً از خودروی خود می‌کند، انجام دهد.

درصورتی‌که ثابت شود بیمه‌گزار عمداً، اقدامات احتیاطی لازم را انجام نداده است، بیمه‌گر می‌تواند با این استدلال که بیمه‌گزار نسبت به مراقبت از مال خود قصور کرده است، خسارت پرداختی به وی را کاهش دهد.


اجتناب از جابه‌جایی خودرو۷٫ اجتناب از جابه‌جایی خودرو

در صورت وقوع حادثه، بیمه‌گزار جز در مواردی که مأمور انتظامی دستور جابه‌جایی وسیله نقلیه را می‌دهد، نباید خودروی خود را جابه‌جا کند.


تعمیر خودرو بدون هماهنگی با بیمه‌گر۸٫ تعمیر خودرو بدون هماهنگی با بیمه‌گر

بیمه‌گزار نباید بدون هماهنگی با بیمه‌گر و پیش از نهایی شدن مراحل پرداخت خسارت، خودروی خود را تعمیر کند؛ در غیر این صورت، شرکت بیمه می‌تواند روند پرداخت خسارت به وی را با مشکل مواجه سازد.


فسخ بیمه بدنه از طرف بیمه‌گر شرکت بیمهفسخ بیمه بدنه از طرف بیمه‌گر (شرکت بیمه)

درصورتی‌که

 • متقاضی قسطی بیمه بدنه، اقساط خود را به موقع نپردازد.
 • خطری که برای خودرو پیش‌بینی می‌شود، تشدید شود (مگر اینکه توافقی برای پرداخت مابه‌التفاوت صورت گرفته باشد.)
 • درصورتی‌که بیمه‌گزار سهواً یا عمداً اطلاعاتی را خلاف واقع اعلام کرده باشد؛ به‌ویژه در شرایطی که اظهارات خلاف واقع، در ارزیابی ریسک مؤثر باشد.

بیمه‌گر می‌تواند بیمه بدنه را فسخ کند.


فسخ بیمه بدنه از طرف بیمه‌گزار مشتریفسخ بیمه بدنه از طرف بیمه‌گزار (مشتری)

در شرایطی که

 • فعالیت بیمه‌گر به هر دلیلی متوقف شود.
 • ریسک بیمه کاهش یابد اما شرکت بیمه حاضر به بازگرداندن مابه‌تفاوت مبلغ پرداختی برای خرید بیمه بدنه به بیمه‌گزار نباشد.

بیمه‌گزار می‌تواند قرارداد بیمه بدنه خود را فسخ کند.

درصورتی‌که بیمه‌گزار بخواهد به هر دلیلی، جز دو علت فوق بیمه بدنه خود را فسخ نماید، بیمه‌گر حق بیمه را به صورت کوتاه‌مدت حساب می‌کند و مابقی مبلغ حق بیمه را به بیمه‌گزار پرداخت می‌نماید.


شرایطی که بیمه‌ بدنه به خودی خود فسخ می‌شودشرایطی که بیمه‌ بدنه به خودی خود فسخ می‌شود!

علاوه بر شرایطی که در آن بیمه بدنه از طرف بیمه‌گر یا بیمه‌گزار فسخ می‌شود، شرایطی وجود دارد که در آن، بیمه بدنه به خودی خود فسخ می‌شود. این شرایط، هنگامی رخ می‌دهد که خودرو به علت وقوع حادثه‌ای که جزو محدوده پوشش‌دهی بیمه بدنه نیست، از بین برود.


چگونه بیمه بدنه خودروی خود را فسخ کنیم؟چگونه بیمه بدنه خودروی خود را فسخ کنیم؟

فسخ بیمه بدنه چه از سمت بیمه‌گر باشد چه از سمت بیمه‌گزار باید به صورت کتبی صورت گیرد و به صورت رسمی به طرف مقابل اعلام شود. بعد از اعلام رسمی فسخ به طرف مقابل، بیمه بدنه کماکان تا ده روز اعتبار دارد. پس از فسخ بیمه بدنه (از سمت بیمه‌گر یا بیمه‌گزار یا به خودی خود)، ارزش بیمه بدنه تا تاریخ سررسید که در قانون اصطلاحاً حق بیمه مدت اعتبار بیمه نامیده می‌شود، به صورت روزشمار حساب می‌شود و به بیمه‌گزار بازگردانده می‌شود؛ مگر آنکه

 • بیمه‌گزار حق بیمه را به موقع نپرداخته باشد (در خرید قسطی بیمه بدنه)
 • بیمه‌گزار و بیمه‌گر در مورد تشدید خطر به توافق نرسیده باشند.
 • بیمه‌گزار سهواً یا عمداً از ارائه برخی اطلاعات صادق نبوده باشد.
 • بیمه‌گر علی‌رغم کاهش ریسک، حاضر به ارائه تخفیف در حق بیمه به بیمه‌گزار نشده باشد و به همین دلیل، بیمه‌گزار بیمه بدنه خود را فسخ کرده باشد.
 • بیمه‌گر فعالیت خود را به هر دلیلی متوقف کرده باشد و به همین دلیل، بیمه‌گزار مجبور به فسخ بیمه بدنه خود شده باشد.
 • در صورتی که به علت وقوع حوادثی که در حوزه پوشش بیمه بدنه نبوده است، بیمه‌نامه بدنه خودرو به خودی خود فسخ شده باشد.

در هنگام فروش خودرو، بیمه بدنه را چگونه فسخ کنیمدر هنگام فروش خودرو، بیمه بدنه را چگونه فسخ کنیم؟

در هنگام فروش خودرو، می‌توان بیمه بدنه را فسخ و باقی حق بیمه بدنه تا تاریخ سررسید را از بیمه‌گر دریافت کرد. همچنین درصورتی‌که بیمه‌گزار بخواهد می‌تواند بیمه بدنه خودروی خود را به مالک جدید بسپارد و تعهدات شرکت بیمه در قبال مالک جدید ادامه پیدا کند.

نکته مهمی که در این میان مطرح است آن است که در صورت انتقال مالکیت خودرو، پس از وقوع حادثه به فردی دیگر، بیمه‌گر هیچ گونه مسئولیتی در قبال خسارت‌های واردشده در مقابل مالک جدید ندارد؛ بنابراین درصورتی‌که هنگام خرید خودرو، فروشنده اصرار بر آن کند که می‌توان خسارت واردشده به خودرو را از طریق بیمه بدنه دریافت کرد، خریدار نباید این موضوع را قبول کند؛ چراکه بیمه بدنه متعلق به شخص است نه خودرو.


شرایطی که بیمه‌ بدنه به خودی خود فسخ می‌شودخسارت بیمه بدنه را چگونه دریافت کنیم؟

خسارت واردشده به خودرویی که دارای بیمه بدنه است، اصطلاحاً می‌تواند خسارت کلی یا خسارت جزئی باشد. خسارت کلی، هنگامی به وقوع می‌پیوندد که خودرو دچار خسارتی جبران‌ناپذیر شود. به طور دقیق، هنگامی که خودرو به سرقت رود و تا ۶۰ روز پیدا نشود یا زمانی که مجموع هزینه‌های تعمیر و تعویض قسمت‌های دچار خسارت‌شده خودرو به همراه هزینه‌های نجات از سه چهارم قیمت روز خودرو در هنگام حادثه بیشتر باشد.


بیمه بدنه خسارت کلیخسارت کلی

هنگامی که خسارت کلی رخ می‌دهد، ارزش بازیافتی احتمالی و کسوراتی که در قرارداد بیمه مقرر شده است، کسر می‌شود و هزینه متعارف نجات و حمل خودرو به آن اضافه می‌شود؛ به شرطی که از کل سرمایه بیمه‌شده بیشتر نشود.

ارزش بازیافتی خودرو توسط بیمه‌گر معین می‎‌شود. حال درصورتی‌که بیمه‌گزار با ارزش تعیین‌شده موافقت نکند، بیمه‌گر پس از تملک خودرو، با کسر فرانشیز بیمه بدنه و سایر کسورات قانونی به همراه هزینه‌های متعارف نجات و حمل پرداخت می‌نماید.

پس از آنکه خسارت کلی به بیمه‌گزار پرداخت شود، قرارداد بیمه تمام می‌شود. درصورتی‌که مدت قرارداد بیمه بیش از یک سال باشد، حق بیمه‌ باقی‌مانده تا تاریخ سررسید به بیمه‌گزار بازگردانده می‌شود.

اگر تا یک سال بعد از آنکه خسارت وسیله نقلیه سرقت‌شده پیدا شود، بیمه‌گر موظف است پس از فروش خودرو، سهم بیمه‌گزار از مبلغ دریافت‌شده را با توجه به درصدی که از خسارت پرداختی کسر نموده است به وی می‌پردازد.


بیمه بدنه خسارت جزئیخسارت جزئی

هر خسارتی که کلی نباشد، جزئی محسوب می‌شود. ملاکی که با توجه به آن خسارت جزئی تعیین می‌شود، هزینه تعمیر که شامل دستمزد، قیمت روز لوازم پس از کسر استعلاک و فرانشیز بیمه بدنه محاسبه می‌شود. ضمناً هزینه نجات و حمل تا حد مقرر به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود.


مهلت پرداخت خسارت بیمه بدنه توسط بیمه‌گرمهلت پرداخت خسارت بیمه بدنه توسط بیمه‌گر چقدر است؟

پس از آنکه میزان خسارت قابل پرداخت به تأیید برسد و مدارک لازم تکمیل شود، بیمه‌گر ۱۵ روز مهلت دارد تا خسارت بیمه‌گزار را پرداخت کند. این مهلت، در مورد سرقت ۶۰ روز است. این ۶۰ روز از زمان اعلام خسارت به بیمه‌گر آغاز می‌شود.

در زمان خرید بیمه بدنه، یکی از اطلاعاتی که از بیمه‌گزار دریافت می‌شود، ارزش روز وسیله نقلیه است. درصورتی‌که به هر دلیلی، ارزش خودرو در زمان وقوع حادثه، بیشتر از ارزش اعلام‌شده در بیمه‌نامه باشد، بیمه‌گر متناسب با مبلغ زمانی که وسیله نقلیه بیمه شده است، مسئول جبران خسارت خواهد بود. مغایرت قیمت روز خودرو در زمان حادثه با قیمت اولیه بیمه‌شده یا می‌تواند به دلیل خرید ناآگاهانه و کارشناسی نه‌چندان دقیق خودرو رخ داده باشد یا به هر دلیل دیگری؛ مثلاً ممکن است مانند آنچه در سال‌های اخیر رخ داده است به علت نوسانات بازار قیمت خودرو به صورت غیرقابل پیش‌بینی افزایش یابد.


آیا بیمه بدنه حوادث خودرو در خارج کشور را نیز پوشش می‌دهدآیا بیمه بدنه حوادث خودرو در خارج کشور را نیز پوشش می‌دهد؟

مطابق قانون، پوشش‌های قرارداد بیمه بدنه به صورت پیش‌فرض، مربوط به خسارت‌هایی است که در محدوده جغرافیایی کشور رخ می‌دهد. البته با خرید پوشش اضافی ترانزیت می‌توان مسئولیت شرکت بیمه‌گر را نسبت به حوادث خارج از کشور متعهد کند.

 

خرید بیمه بدنه از نمایندگی ۵۶۵۵ بیمه دی

برای خرید بیمه نامه بدنه خودرو از طریق این نمایندگی امکان درخواست بصورت حضوری و غیرحضوری فراهم می باشد.

مشتری گرامی درصورتی که مایل به درخواست صدور بیمه نامه بصورت غیرحضوری می باشید کافیست عکس یا کپی مدارک زیر را از طریق تلگرام به شماره ۰۹۱۲۱۵۰۹۳۲۸ ارسال نموده تا در اولین فرصت جهت تهیه تصاویر از خودروی شما درمحل مورد نظر شما هماهنگی لازم صورت گیرد.

۱-کارت ملی

۲-کارت ماشین پشت و رو (درصورت دردسترس نبودن کارت ماشین سند سبز خودرو نیز قابل قبول است)

۳-تصویر خوانا از بیمه نامه ثالث خودرو بصورتی که کوپن ها قابل مشاهده باشد.

۴-عکس از بیمه نامه بدنه قبلی درصورت وجود

۵-عکس ازگواهینامه درصورت امکان